Thursday, 16 March 2017 04:59

ثبت اختراع صفحه نمایش سه بعدی جدید که از حباب برای نشان دادن تصویر استفاده میکند

Rate this item
(1 Vote)

دانشمندان میگویند حبابهای فلورسانت در داخل یک صفحه نمایش مایع میتواند بزرگترین اتفاق بعدی در فناوری سه بعدی باشد، و به بینندگان اجازه میدهد که بدون استفاده از عینکهای خاص در اطراف "صفحه نمایش" حرکت کنند.
این ثبت اختراع  مخصوص تصاویر سه بعدی متکی به عینکها یا هدستهایی است که کاربران از آنها استفاده میکنند تا تصاویر را به صورت چند بعدی روی یک سطح صاف تماشا کنند. اما اکنون تیمی از محققان مفهومی را برای نمایش معرفی کرده‌اند که تصاویر سه بعدی را به صورتی نمایش میدهد که میتوان آنها را از هر زاویه‌ای دید، به گونه‌ای که نیازی به تجهیزات چشمی هم نباشد.
ثبت اختراع جدید این تیم از لیزر برای ایجاد حباب در یک مایع غلیظ استفاده میکند. سپس حبابها با استفاده از یک لامپ روشن میشوند. این حبابهای رنگی به عنوان وکسل (پیکسل سه بعدی) عمل میکنند، تصاویری سه بعدی در صفحه‌ی مایع ایجاد میکنند که خودشان سه بعدی یا حجمی هستند.
محققان میگویند که صفحه نمایش حبابهای حجمی به تصاویر سه بعدی اجازه میدهند که واقعا تصویری سه بعدی باشند.
اولین نویسنده در مرکز تحقیقات نوری و آموزش در دانشگاه اوتسومنیا در ژاپن میگوید: حبابهای گرافیکی ما زاویه دید گسترده‌ای دارند و میتوان آنها را بازسازی و رنگی کرد. اگرچه اولین گرافیک حجمی ما در مقیاس میلی متر است، اما ما توانسته ایم به اولین مرحله از نمایش حجمی رنگی و قابل بروز رسانی دست پیدا کنیم."
طبق گفته‌ی محققان وقتی فلوئورسنت به عنوان صفحه نمایش عمل میکند، وکسلهای حباب از طریق "انطباق چند فوتونی" ایجاد میشوند. این پدید وقتی رخ میدهد که فوتونها (ذرات روشن) از یک لیزر در نقطه‌ای که نور لیزر در آن متمرکز شده جذب میشوند. بنابراین میکرو حبابها در مکانهایی دقیق در صفحه نمایش مایع ایجاد میشوند، این مایع به قدر کافی غلیظ است که بتواند حبابها را در یک جا نگه دارد. وقتی حبابها شکل گرفتند، میتوان گرافیک را بر آنها منتقل کرد. طبق گفته‌ی محققان، از آنجایی که حبابها سه بعدی هستند، تصاویر به صورت سه بعدی نشان داده میشوند، و میتوان آنها را از تمام زوایا دید.
تا کنون محققان فقط تصاویری تک رنگ ایجاد کرده بودند، و اینکار با استفاده از یک منبع نور بیرونی مثل لامپ LED انجام میشد تا حبابها رنگی شوند. اما محققان گفتند که میتوان از یک پروژکتور برای روشن کردن گرافیک حبابها در رنگهایی مختلف استفاده کرد.
اگرچه فناوری هنوز در حد اثبات مفهوم است، اما محققان پیش بینی میکنند که از صفحه نمایشهایی برای نمایش در موزه یا هنر استفاده کنند. بعلاوه، دکتران میتوانند از صفحه نمایشها در بیمارستانها استفاده کنند تا بهتر آناتومی بیمار را مشاهده کنند، یا ارتش میتواند از صفحه نمایش برای رسیدن به بینشی بهتر در یک ماموریت استفاده کند.
کوماگایی گفت: "صفحه نمایش حباب حجمی برای امکانات عمومی مناسب است، مثلا به عنوان یک موزه یا آکواریوم، زیرا در حال حاضر ، ستاپ سیستم بزرگ و گران قیمت است. اما در آینده امیدواریم که بتوانیم اندازه و هزینه‌ی منبع لیزر و دستگاههای نوری را بهبود بخشیم تا سیستمی کوچکتر ایجاد کنیم که بتوان آن را برای استفاده‌ی شخصی بکار برد."

جزئیات تحقیقات تیم روی تصاویر سه بعدی و صفحه نمایش حبابهای حجمی در 23 فوریه در مجله اوپتیکا منتشر شد.
اختراع

Read 2044 times
Login to post comments
م2
م2 (2)
م2 (3)
م2 (4)
م2 (5)
م2 (10)
«
»