Wednesday, 27 August 2014 10:54

دستگاه انگشتی MIT (متن خوان)

Rate this item
(0 votes)

دستگاه انگشتی MIT (متن خوان) متن را در همان زمان (زمان واقعی) برای نابینایان می خواند. دانشمندان در موسسه فناوری ماساچوست در حال توسعه یک دستگاه خوانش (خواندن) صوتی هستند که بر روی انگشت افراد نابینا قرار می گیرد (افرادی که دارای اختلالت دیداری هستند)، و به آنها قابلیت دسترسی راحت و سریع به کلمات چاپ شده را می دهد.

اصطلاح FingerReader، (متن خوان) یک نمونه اولیه تولید شده توسط پرینترهای سه بعدی است ،  مانند یک حلقه روی انگشت کاربر قرار می گیرد، و مجهز به یک دوربین کوچک است که متن را اسکن می کند. یک صدای سنتز شده کلمات را با صدای بلند می خواند، به سرعت کتاب، منوی رستوران و دیگر مواد مورد نیاز برای زندگی روزانه، به خصوص دور از خانه یا محل کار را ترجمه می کند و می خواند.

وقتی که انگشت اشاره روی متن قرار می گیرد، خواندن متن آسان می شود. نرم افزار ویژه ای حرکت انگشت را مشخص، کلمات را شناسایی و اطلاعات پردازش را پردازش می کند. روی شیلکروت، کسی که در حال توسعه دستگاه در MIT می باشد، در این خصوص گفت: دستگاه دارای موتور ارتعاش است و وقتی خواننده از متن منحرف می شود، به خواننده هشدار می دهد.

برای جری بریر، 62 سله، که نابینا به دنیا آمده است، وعده FingerReader یک موضوع مطلوب می باشد که می تواند آن را حمل کند و در مدرسه، رستوران و حتی مطلب دکتر از آن استفاده کند.

بریر گفت: "وقتی من به مطب دکتر می روم، فرم هایی وجود دارد که من باید انها را قبل از امضا بخوانم." او گفت: دیگر دستگاه های تشخیص کاراکتر نوری در بازار برای کسانی که با اختلالات بینایی وجود دارد، اما هیچ کدام از آنها نمی تواند در همان زمان مطالب را برای فرد بخوانند.

بریر آموزش و ارزیابی برای یک برنامه فدرال را مدیریت می کند،که فن آوری را برای افراد کم درآمد در ماساچوست و رود آیلند که بینایی و شنوایی خود را از دست داده اند، توزیع می کنند. او در مدرسه پرکینز برای نابینایان در واترتاون، ماساچوست کار می کند.

بریر می گوید:"ما همه جا می رویم، برای مردمی که اندیشمند هستند، چیزهایی هستند به ما در خصوص محصولاتی که می خواهیم با آنها ارتباط برقرار کنیم، اطلاع می دهند. من می خوام قادر به ارتباط برقرار کردن با آن دسته از محصولات مشابه باشم، صرفنظر از اینکه چگونه باید آن را انجام دهم.

پاتی میس، استاد MIT، کسی که گروه تحقیقاتی رابط مایع را ایجاد کرده و رهبری می کند، در حال توسعه نمونه اولیه، می گوید: FingerReader مانند "خواندن با نوک انگشت خود است و آن بسیار انعطاف پذیر تر، بسیاری فوری تر از هر راه حل است که در حال حاضر وجود دارد.

توسعه رادار رنگ نما سه سال زمان برده است و این زمان صرف برنامه نویسی نرم افزار، آزمایش طرح های مختلف و کار بر روی بازخورد گروه آزمون که در دید مشکل دارند، شده است. البته شیکروت گفت: هنوز برای آنکه به بازار عرضه شود، کارهای بسیاری مانده و دستگاه کاملا تکمیل نشده است، مثلا ما به دنبال آن هستیم تا آن را برای کار روی تلفن های همراه آماده کنیم.

شیکروت گفت: توسعه دهندگان بر این باورند که قادر قیمت FingerReader را طوری تعیین کنند تا برای مردم به صرفه باشد به راحتی بتوانند آن را تهیه کنند، اما هنوز نمی تواند قیمت را پیش بینی کند. با توجه به براوردهای اداره آمار آمریکا. بیش از 11.2 میلیون نفر در سراسر آمریکا دچار اختلالات بینایی هستند.

 شیکروت گفت: فناوری فعلی که در خانه ها و ادارات ارائه می شود به صورت یک اسکنر دست و پا گیر است که باید اسکریپت مورد نظر پردازش شود و قبل از آن باید بتواند با صدای بلند توسط نرم افزار شناسایی شخصیت نصب شده بر روی یک کامپیوتر و یا گوشی های هوشمند خوانده شود. .FingerReader جایگزین خط بریل نمی شود، سیستم  نقاط برجسته که کلمات را تشکیل می دهند و با لمس واژگان تفسیر و ترجمه می شوند. در عوض، شیکروت گفت، دستگاه جدید کاربران را قادر به دسترسی به تعداد زیادی از کتاب ها و مواد دیگری می سازد که در حال حاضر به صورت خط بریل در دسترس نیست.

توسعه دهندگان باید بر چالش های غیر معمولی که برای افرادی با اختلالات بینایی رخ می دهد، به منظور حرکت انگشتانشان که در حال خواندن است، در امتداد یک خط مستقیم متن چاپ شده که آنها نمی توانند ببینند، غلبه کنند. همچنین به کاربران باید در ابتدا و انتهای متن هشدار داده شود.

راه حل های آنها؟ نشانه های (سرنخ های) صوتی در نرم افزار که اطلاعات به دست آمده از FingerReader و موتورهای لرزاننده در حلقه را پردازش می کند.

شیکروت گفت: FingerReader می تواند، مقالات، کتابها، مجلات، روزنامه ها، صفحه نمایش کامپیوتر و دستگاه های دیگر را بخواند، اما با متن های در صفحه های لمسی مشکل دارد.

او گفت: البته این امر بخاطر آن است که دست زدن به صفحه نمایش با نوک انگشت متن را حرکت می دهد و تولید نتایج ناخواسته می کند. البته غیر فعال کردن عملکرد صفحه نمایش لمسی می تواند این مشکل را ب طرف کند.

بریر گفت: قیمت مقرون به صرفه FingerReader  می تواند یک ابزار کلیدی  برای کمک به افراد دچار اختلال بینانی در دنیای مدرن اطلاعات اقتصادی امروز باشد.

بریر گفت: "هر ابزاری که به ما برای دسترسی بهتر و راحت به مطالب چاپ شده کمک کند، می تواند زندگی کامل تر، قوی تر و مفیدتری برای ما فراهم آورد.

Read 2398 times
Login to post comments
م2
م2 (2)
م2 (3)
م2 (4)
م2 (5)
م2 (10)
«
»