Tuesday, 02 September 2014 08:31

روبات های morph از حالت جامد و خشک تا حالت نرم و انطاف پذیر

Rate this item
(0 votes)

 خوب به نظر می رسد علم گام دیگری به سوی زندگی واقعی Skynet و در واقع نابودی نوع بشر به ارمغان آورده است. محققان به رهبری آنت Hosoi از دانشگاه MIT یک ماده کم هزینه  حالت پذیری را را بوجود آورده اند که می تواند به ربات این امکان را بدهد را تا بین حالتهای  سخت و نرم تغییر وضعیت بدهد - مانند T-1000 در فیلم ترمیناتور 2. روبات های که از جنس این ماده ساخته شوند می توانند ازحالت  سفت و سخت و اشکال جامد به حالت نرم انعطاف پذیر و کمتر شکننده تغییر وضعیت دهند تا به راحتی  فادر باشند به اطراف حرکت کنند.

این مواد به طور بالقوه ای  می توانند روبات ها را  برای انواع فعالیتهای جدید توانمند سازند، مانند ربات های جراحی که می تواند در بدن بدون آسیب رساندن به اندام های حیاتی و یا رگ ها حرکت کنند و یا ربات های جستجو و نجات که با خیال راحت در میان سازه های فرو ریخته و آوار حرکت کنند.

بزرگ ترین شگفتی مرتبط با این ماده ارزان قیمت بودن و ساده گی ساخت این مواد است. این فوم پلی اورتان ارزان در موم قرار داده می شود - چیزهایی که معمولا در یک فروشگاه صنایع دستی یافت می شوند. محققان یک سیم در امتداد لبه ساختار سه وجهی چاپی آن قرار می دهندو جریان برقی را برای تولید گرما از آن عبور می دهند. از طریق یک کلید با عبور جریان برق، ساختار گرم می شود و تبدیل به یک ساختار نرم ژله ای می شود. قطع کردن جریان باعث خنکی آن شده و امکان سخت شدن مواد را فراهم می کند.

از طریق تغییر شکل های انتخابی قطعات ساختاری، محققان نشان دادند که چگونه برای ایجاد اتصالات در ساختار باید عمل کرد، که می تواند به ربات این امکان را بدهد تا در فضاهای تنگ مانند یک موش و یا هشت پا بخزدو خودش را بچلاند.

و چیزی که به عنوان جذاب ترین (و راضی کننده ترین) جنبه این ماده شناخته می شود این است که مانند T-1000، این ماده می تواند تا حدودی خود را ترمیم کند.  خانم Hosoi می گوید"این مواد خود ترمیم هستند،. بنابراین اگر شما آن را بیش از حد فشاردهید و پوشش مومی آن را بشکنید ، شما می توانید آن را گرم و سپس سرد کنید، و ساختار به حالت اولیه خود باز می گردد."

Read 2223 times
Login to post comments
م2
م2 (2)
م2 (3)
م2 (4)
م2 (5)
م2 (10)
«
»