Thursday, 04 September 2014 15:00

اهمیت حقوق ثبت اختراع

Written by 
Rate this item
(0 votes)

حق ثبت اختراع نوعی حمایت از حقوق مالکیت فکری است که مخترعان را قادر می سازد مانع استفاده دیگران از ایده هایشان شوند. جوازهای ثبت اختراع می توانند هم برای مخترعی که حقوقش مورد حفاظت قرار می گیرد اهمیت داشته باشند و هم برای کل اقتصاد. قوانین ثبت اختراع می توانند اطمینان دهند که هیچ کس قادر نیست به طور ناعادلانه از آثار یا ایده های دیگر مخترعان سوء استفاده کند. حقوق ثبت اختراع می توانند به اطمینان بخشی نسبت به این امر کمک کنند که مشاغل و افراد می کوشند ایده هایی نو خلق کنند که می تواند با کمک به ترغیب نوآوری و ابتکار زمینه ایجاد پیشرفتی مهم در اقتصاد را فراهم کند.

جوازهای ثبت اختراع با حفاظت از ایده ای جدید برای یک فرایند یا محصول، این امکان را به افراد و مشاغل می دهند که آثار و سرمایه هایشان را حفظ نمایند. بدون چنین حمایتی مقرون به صرفه نخواهد بود که افراد مبالغ هنگفتی را صرف اختراعات جدید کنند؛ چراکه این افراد قادر نخواهند بود مانع شوند رقبایشان بدون نیاز به صرف همزمان سرمایه و کار سخت، به اختراع آنان دست یابند.

حقوق ثبت اختراع می توانند برای مخترعان منفرد و مشاغل کوچک اهمیت ویژه ای داشته باشند؛ زیرا آنان می توانند مانع سوء استفاده شرکت های بزرگ تر از ساخته هایشان شوند. یک اختراع به ثبت رسیده می تواند پایه و اساس کسب و کاری جدید باشد و یا حتی مخترع را قادر سازد که ثروت زیادی به دست آورد. بدون حمایت ثبت اختراع، یک کسب و کار کوچک قادر نخواهد بود با شرکت های بزرگ تری رقابت کند که می توانند ایده آنان را گرفته و آن را بهتر و در مقیاس بزرگ تری تولید نمایند. شرکت های بزرگ نیز می توانند از جواز ثبت اختراع برای حفاظت از اختراعاتشان بهره ببرند.

سیستم ثبت اختراع همچنین می تواند به دلیل ترغیب اختراع و ابتکار، اهمیتی باور نکردنی داشته باشد. این سیستم با تضمین حفظ حقوق مردم، آنان را تشویق می کند که به ایده های جدید دست یابند و این امر به پیشرفت اقتصاد کمک می کند. ازآنجایی که جوازهای ثبت اختراع مدت زمان محدودی دارند و مستلزم این هستند که ایده ثبت شده به اطلاع عموم برسد، این مجوزها می توانند با تضمین علنی شدن ایده نهفته در پس فرایندها و محصولات به منظور استفاده از این ایده در پایان مدت جواز، به تشویق پیشرفت کمک نمایند.

اهمیت ثبت اختراع همچنین می تواند زمانی مشخص شود که شرکت یا مخترعی این قانون را نقض می کند. مجوزهای ثبت اختراع مانع می شوند هرکس دیگری به جز دارنده جواز ثبت اختراع از یک ایده استفاده کند، حتی اگر آن اشخاص به ایده جدیدی دست یافته باشند که برمبنای کالا یا فرایند قدیمی به ثبت رسیده ای است. درنتیجه، مهمست که مشاغل مختلف بدانند سیستم ثبت اختراع چگونه کار می کند تا بتوانند مطمئن شوند که از نقض قوانین آن پرهیز می کنند. اگر افراد حق ثبت اختراع فرد یا کسب و کار دیگری را نقض کنند، این کار می تواند مشکلات حقوقی سنگینی را برایشان به بار آورد.

حقوق ثبت اختراع می توانند برای تک تک مخترعان، جامعه کسب و کار و به طور کلی برای اقتصاد مهم باشند. جوازهای ثبت اختراع سرمایه گذاری و ایجاد ایده های جدید را ترغیب می کنند، این مجوزها اختراع جدید را در اختیار عموم می گذارند تا اختراع مورد نظر بتواند در پایان مدت زمان مجوز مورد استفاده قرار گیرد و نیز چنین مجوزهایی می توانند مخترعان محصولات و فرایندها را تحت حمایت قرار دهند. وبسایت fedcirc.us پر از اطلاعات بیشتر راجع به مجوزهای ثبت اختراع و قانون ثبت اختراع است که می تواند به شما کمک کند با نحوه عملکرد این نوع از حقوق مالکیت فکری بیشتر آشنا شوید.

Read 3170 times Last modified on Monday, 08 September 2014 17:42
Login to post comments
م2
م2 (2)
م2 (3)
م2 (4)
م2 (5)
م2 (10)
«
»