Tuesday, 23 September 2014 10:49

علائم تجاری

Written by 
Rate this item
(0 votes)

انواع و مدت زمان: یک علامت تجاری ممکن است برای ده سال ثبت شود، و برای ده سال دیگر هم می تواند تمدید شود.

اثر حقوقی (قانونی): ثبت، حق انحصاری برای استفاده از یک علامت تجاری در محصولات ثبت شده را به مالک می دهد. مالک می تواند از استفاده از علامت تجاری بر روی محصولات رقیب جلوگیری کند.

هر علامت تجاری، چه اینکه در حال حاضر ثبت  شده باشد و یا تازه برای ثبت نام، ارائه شده باشد، ممکن است کسی ادعا کند که آن علامت به او تعلق دارد، یا این که شباهت خیلی نزدیک ممکن است مصرف کننده را گمراه کند.

هر گونه مخالفت با ثبت یک علامت تجاری در زمینه های استفاده قبلی و یا شباهت نزدیک، و / یا دعوی مربوط به نقض علامت تجاری ثبت شده، می تواند در دادگاه عمومی تهران وصول شود. حق اعتراض به یک علامت تجاری به مدت سه سال و از زمان شروع ثبت علامت تجاری امکان پذیر خواهد بود. علامت تجاری ثبت شده پس از آن در دادگاه ها دیگر مدعی نخواهد داشت.  

صاحب حق می تواند برای جلوگیری از نقض حق مالکیت خود توسط اشخاص ثالث می تواند  به اقدامات قانونی مدنی دست بزند و درخواست شکایت و جریمه کند. جبران خسارت می تواند شامل خسارت، هزینه ها، و دستور جلوگیری از نقض بیشتر باشد. در بندهای 529 و 530 قانون مجازات اسلامی (Taazirat)، کمیسیون جعل اسناد و یا استفاده غیر مجاز از علائم تجاری ثبت شده افراد را می تواند تا 2 سال به زندان مخکوم کند. مجازات برای جعل علامت های تجاری شرکت ها و بخش های دولتی و شهری و همچنین استفاده از علائم تجاری از 3 تا 15 سال و شش ماه تا سه سال حبس می باشد.

غیرقابل ثبت: پرچم رسمی ایران. هر پرچمی که دولت آن را به عنوان یک علامت تجاری مورد استفاده ممنوع کرده است. مدالها و نشان ها از دولت ایران. علائم نهادهای رسمی مانند هلال احمر ایران و صلیب سرخ بین المللی. کلمات و / یا عبارات ایجاد کننده یک ارتباط رسمی با مقامات ایرانی. علائمی که منجر به اخلال در نظم عمومی می شوند و اخلاق عمومی (استاندارد برای این مورد در ایران سخت تر از دیگر کشورها است) را به مخاطره می اندازند. و نشانه هایی که کاملا شبیه یک علامت از قبل ثبت شده هستند که منجر به اشتباه و یا فریب مصرف کنندگان می شود.

کار: اگر یک علامت تجاری در ایران و یا خارج از کشور در سه سال از زمان ثبت مورد استفاده قرار نگیرد و در صورتی که مالک و یا نماینده قانونی او نتواند به ارائه دلیل معتبر برای عدم استفاده از آن بپردازد، هر حزب علاقه مند می تواند به دادگاه درخواست داده و نسبت به گرفتن آن علامت تجاری اقدام کند.

ثبت: برای ثبت نام یک علامت تجاری، متقاضی (ایرانی یا خارجی) باید به صورت شخصی و یا از طریق وکیل به اداره ثبت املاک صنعتی، در تهران مراجعه و پرونده درخواست خود را برای به دست آوردن یک گواهی نامه ثبت علامت تجاری ارائه دهد. درخواست ها در روزنامه رسمی منتشر شود تا اگر شباهتی وجود داشته باشد و شخص ثالثی به آن نا اعتراض داشته باشد، نسبت به آن اعتراض اقدام کند. ثبت بررسی درخواست ها برای قالب، محتوا و سازگاری با رعایت قوانین مربوط به ثبت نام  صورت می گیرد. اگر نرم افزار، ثبتی را رد کند، متقاضی می تواند در دادگاه تجدید نظر نسبت به اعتراض در خصوص آن تصمیم اقدام کند.

علاوه بر این، دفتر به طور رسمی به بررسی درخواست های علامت تجاری می پردازد تا هرگونه تضاد با علائم تجاری و یا درخواست های قبلا ثبت شده در ایران را مشخص کند و همچنین درخواست ها را با قانون تجارت و ثبت اختراع ایران تطبیق دهد . شباهت یک علامت تجاری به یک علامت یا برنامه قبلا ثبت در ظاهر، تلفظ، شکل نوشتن و با دیگر شباهت ها بررسی می شود.

برای ثبت نام یک علامت تجاری، متقاضی باید اطلاعات زیر را ارائه کند: نام و نام خانوادگی و آدرس متقاضی .  وکالت نامه به رسمیت شناخته شده توسط کنسولگری ایران (تنها یک وکیل برای همه علائم تجاری کافی است). جزئیات علامت تجاری، ارائه با 12 نمونه. مشخصات کالا و طبقه بندی آنها (با توجه به طبقه بندی بین المللی).

Read 3136 times Last modified on Tuesday, 23 September 2014 10:50
Login to post comments
م2
م2 (2)
م2 (3)
م2 (4)
م2 (5)
م2 (10)
«
»