Saturday, 06 September 2014 09:25

چیزی به عنوان حق ثبت اختراع بین المللی وجود ندارد

Written by 
Rate this item
(0 votes)

سردرگمی و سوء تفاهم در مورد "اختراع ثبت شده بین المللی" گاهی اوقات از روند PCT اختراعات ثبت شده ناشی می شود. هنگامی که به یک درخواست PCT نگاه می کنیم، بسیاری از مردم به اشتباه، اما قابل درک، نتیجه می گیرند که آن یک درخواست برای ثبت اختراع است که در چندین کشور معتبر خواهد بود. در واقع در صفحه اول برنامه های قبلی (قدیمی تر) PCT ، یک عنوان به نام "کشورهای تعیین شده"  وجود دارد که از یک لیست با کدهای دو رقمی تبیعیت می کند. هر یک از این کدها مخفف یک کشور (به عنوان مثال، AU، استرالیا، CA، کانادا، CN، چین، و غیره) است که در آن متقاضی احتمال دارد که نسبت به پر کردن یک فرم درخواست ثبت اختراع اقدام کرده باشد. این لیست شامل بیش از 110 کشور می باشد. با این حال، این لیست به این معنی نیست که درخواست برای ثبت اختراع است، و یا حتی در تمامی این کشورها تبدیل به یک درخواست ثبت اختراع خواهد شد.

از طریق یک پیمان بین المللی (معاهده کنوانسیون پاریس)، یک گروه از کشورها توافق کردند تا نسبت به ثبت و پیگیری درخواست های متقاضی ثبت اختراع در دیگر کشورها به مدت یکسال از زمان تشکیل پرونده در کشورهای خود اقدام کنند. در این طرح اینگونه است که متقاضی با ثبت یک تقاضانامه در یک اداره ثبت اختراع(که در اغلب موارد اداره ثبت اختراع کشور خود متقاضی­ است) یک تاریخ ثبت بین‌­المللی برای تقاضانامه­‌اش کسب می­کند که این تاریخ دارای اثر مشابه با یک ثبت ملی معمول در هریک از کشورهای مورد نظر متقاضی است. هم­چنین الزامات و شرایط لازم که متقاضی برای ثبت بین‌­المللی ملزم به رعایت آن­‌هاست در مقایسه با قوانین ملی اکثر کشورها بسیار کم هستند. مزیت پی­‌سی‌­تی این است که متقاضی با ثبت بین‌­المللی تقاضانامه‌­اش، زمان قابل توجهی به دست می­‌آورد تا درخصوص تقاضانامه­‌اش و کسب حمایت قانونی در کشورهای مختلف تصمیم­‌گیری کند.بنابراین، برای مثال، اگر شما تقاصای ثبت اختراع خود را در کانادا ثبت کرده باشید، شما می توانید تا یکسال صبر کنید و در این یکسال در مکزیک ثبتی صورت نمی گیرد. مزیت دیگر این معاهده آن است که به شما فرصت می دهد تا بیابید که آیا هزینه ثبت در دیگر کشورها توجیه اقتصادی دارد یا نه.

اخیرا، یک معاهده­ی دومی نیز ایجاد شد که مسیری دیگری برای به تاخیر انداختن بایگانی های اضافی در دیگر کشورهاست. در این روش، یک دفتر بین المللی برای دریافت و پردازش (بررسی) تقاضانامه ها (درخواست ها) تشکیل شد (اداره مالکیت معنوی جهانی (WIPO)). اما در حال حاضر، متقاضی یک سال زمان دارد تا  در اداره WIPO ایجاد پرونده کند و با تعیین کشورهای عضو بدون پرداخت هزینه های واقعی در هر کشور، پرونده خود را ثبت کرده و کشور مذکور نیز ار پرونده وی دفاع می کند.  این اقدام موجب صرفه جویی بسیاری در هزینه ها می شود ! در نهایت برای به دست آوردن حق ثبت اختراع در این کشورها، درخواست ها باید در دفاتر ثبت اختراع ملی ثبت (بایگانی) شود (این فرایند "تبدیل" نام دارد)، پرداخت هزینه باید انجام شود، ترجمه هایی هم که صورت باید منطبق با مقررات هر دفتر ثبت باشد. با توجه به برخی مسائل و پرداخت هزینه ها، متقاضی از 18-30 ماه از تاریخ تشکیل پرونده اولیه (تاریخی که درخواست در کشور ثبت شده است) فرصت دارد تا درخواست خود را در هر یک از این کشورهای دیگر نیز ثبت کند . با توجه به هزینه های بالا، اکثر درخواست ها در هر کشور تعیین شده ای قابل وصول نیست نیست، و بسیاری از آنها تنها در چند کشور ثبت می شوند.

Read 3032 times Last modified on Monday, 08 September 2014 17:41
Login to post comments
م2
م2 (2)
م2 (3)
م2 (4)
م2 (5)
م2 (10)
«
»