شنبه, 08 شهریور 1393 ساعت 09:35

انرژی اقیانوس

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به دلیل جمعیت در حال افزایش جهان ما، نیازی روز افزون به انرژی برق وجود دارد. برآورد شده است که سوخت های فسیلی (ذغال سنگ، نفت، نفت خام و گاز طبیعی) بین 80 تا 87 درصد از منابع انرژی ما را تشکیل می دهند.

مشکل اینجاست که این منابع تجدیدناپذیرند و سریع تر از اینکه ما بتوانیم آن ها را جایگزین کنیم، تحلیل می روند. ظرف چند دهه دیگر قادر نخواهیم بود مصرف برق را ادامه دهیم. در صورتی که منابع جایگزین بادوام برای انرژی ایجاد نشوند، کمبود، خاموشی و مصرف محدود به اتفاقاتی منظم و متداول تبدیل خواهند شد.

در آب های ساحلی اسکاتلند دستگاهی مار مانند شناورست که با استفاده از انرژی اقیانوس برق تولید می کند. این نخستین سیستم انرژی اقیانوس در مقیاس تجاری است که برق را با استفاده از حرکت امواج تولید می کند.

دستگاه مبدل انرژی امواج Pelamis از پنج سیلندر منطقه ای تشکیل شده که به وسیله لولاهایی به یکدیگر متصل شده اند. حرکت امواج درون بخش های باعث می شود بازوهای هیدرولیک متصل به لولاها، ژنراتورهای برق درون سیلندرها را به حرکت در آورند. سپس انرژی برق حاصله به وسیله کابل هایی در زیر دریا به ساحل منتقل می شود.

امواج توسط بادهایی تولید می شوند که در سطح اقیانوس می وزند. امواج می توانند مسافت های زیادی را با سرعت بالا و حداقل اتلاف انرژی طی کنند. ازآنجایی که امواج در طول منطقه وسیعی تولید می شوند و اقیانوس ها به ندرت بدون موجند، موج منبعی متداوم و تجدید پذیر برای انرژی است.

 Pelamis در سال 1998 توسط دکتر ریچارد یم و زمانی اختراع شد که وی در دانشگاه ادینبورگ مشغول تحصیل در مقطع دکترا در رشته مهندسی مکانیک بود.

بازدید 2185 بار
برای ارسال نظر وارد سایت شوید
م2
م2 (2)
م2 (3)
م2 (4)
م2 (5)
م2 (10)
«
»