پنج شنبه, 15 تیر 1396 ساعت 14:15

ثبت اختراع دوربین‌های کوچک بدون لنز که می‌توان آنها را در لباس‌ یا عینک پنهان کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ثبت اختراع دوربین‌های کوچک بدون لنز که می‌توان آنها را در لباس‌ یا عینک پنهان کرد

بر اساس تحقیقات جدید، یک دوربین بسیار کوچک با ضخامت کاغذ و بدون لنز ساخته شده است که می‌تواند روش عکسبرداری مرسوم را دگرگون کند. این دوربین که به شکل مستطیلی با ابعاد 1 در 2/1 میلی‌متر است، می‌تواند به طور آنی روزنه‌اش را بین حالت زاویه پهن، زوم یا حالت چشم ماهی سوئیچ کند و چون این دوربین ضخامت بسیار کمی دارد (در حد چند میکرون) می‌توان آن را تقریبا در همه جا پنهان کرد (توجه داشته باشید که ضخامت موی انسان در حدود 100 میکرون است).

علی حاجی‌میری، استاد مهندسی برق و مهندسی پزشکی در موسسه‌ی فناوری کالیفورنیا (کلتک) و سرپرست نگارندگان مقاله‌ی تحقیقاتی در توصیف این دوربین جدید می‌گوید:"با این فناوری جدید می‌توان کل صفحه‌ی پشتی یک گوشی موبایل را به دوربین تبدیل کرد".

 

حاجی‌میری به مجله‌ی لایو ساینس اظهار داشته است که می‌توان این دوربین را در یک ساعت مچی، عینک یا پارچه قرار داد. حتی می‌توان این دوربین را به صورت بسته‌ی کوچکی طراحی کرد و آن را به فضا فرستاد تا در فضا به صورت صفحه‌های بزرگی باز شود و از کل جهان با تفکیک‌پذیری فوق‌العاده‌ای که قبلا امکان رسیدن به آن وجود نداشته است، عکس برداری کند.

 حاجی‌میری می‌گوید: "محدودیتی در مورد میزان بالا بردن تفکیک‌پذیری وجود ندارد. اگر بخوهید حتی می‌توانید عکس‌های گیگاپیکسلی بگیرید" (یک عکس گیگاپیکسلی یک میلیارد پیکسل دارد، در واقع تعداد پیکسل‌های آن 1000 بار بیشتر از پیکسل‌های عکس یک دوربین دیجیتال 1 مگا پیکسلی است). حاجی‌میری و همکارانش دستاوردشان را که آرایه‌ی فازی نوری نامیده می‌شود در همایش انجمن نوری (OSA) که در ماه مارس با موضوع لیزرها و الکترو اپتیک برگزار شده بود، ارائه کردند.

مقاله‌ی آنها به صورت آنلاین نیز در مجله‌ی فناوری OSA منتشر شده است. حاجی میری می‌گوید طرح مفهومی این دوربین یک صفحه‌ی صاف متشکل از 64 گیرنده‌ی نوری است که می‌توان آنها را آنتن‌های کوچکی در نظر گرفت که برای دریافت امواج نوری تنظیم شده‌اند. هر گیرنده‌ در آرایه را می‌توان به صورت مجزا توسط یک برنامه‌ی رایانه‌ای کنترل کرد.

اختراع

بازدید 2099 بار
برای ارسال نظر وارد سایت شوید
م2
م2 (2)
م2 (3)
م2 (4)
م2 (5)
م2 (10)
«
»