چهارشنبه, 20 ارديبهشت 1396 ساعت 22:29

ثبت اختراع لیزر پر قدرت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مستقیماً خارج از جنگ ستارگان: " ستاره مرده" لیرز به واقع کار می‌کند.

دانشمندان یک لیزر تقویت شده را ثبت اختراع نموده اند، که هرچند به اندازه‌ کافی قوی نیست که بتواند یک سیاره را نابود کند، اما بر طبق نوشته‌ی یک مقاله جدید،  یاد آور مرگ ستاره در "جنگ ستارگان" است.  

دانشمندان می‌گویند که این فوق سلاح (اَبَر سلاح) ، پرتوهای مختلف لیزر را با هم ترکیب  نموده و آنها را به یک پرتوی  مخرب تبدیل می‌کند. ایده ادغام نمودنِ پرتوهای لیرز، ایده‌ی جدیدی نیست؛ همچنین این ایده،  به علوم تخیلیِ پیش از این نیز محدود نشده است.  ده ها سال قبل،  پروژه دفاع موشکی روسیه، در نظر داشت که از مایعات بعنوان ترکیب‌کننده‌ی پرتوها استفاده نماید، اما این پروژه نیمه‌کاره رها شد، چرا که مشخص شد که انجام اینکار غیر عملیاتی است. یک پروژه مشابه در آمریکا، همجوشی لیزر را با استفاده از موادمتفاوت، مورد بررسی قرار داد. امروزه، یک تیم از دانشمندان استرالیایی، اصول این دو  تحقیق را با هم ترکیب کرده‌اند و یک ماده جدید را بکار گرفته اند. این ماده چیزی نیست جز: الماس.

کریستال فوق خالصِ الماس، در جهت اثبات مفهومِ تقویت پرتوها؛ کلید راهگشای اصلی به سوی تولید  یک لیزر جدید می‌باشد. محققان میگویندکه با قرار دادن الماس در نقطه همگرایی پرتوهای مختلفِ لیزر ، قدرت هر پرتوی جداگانه به یک پرتوی لیزر قوی منتقل می‌شود. این انتقال توان، بدلیل پراکندگی رامان رخ می‌دهد – وقتی ذرات پراکنده می‌شوند و به سطوح انرژی بالاتر برانگیخته می‌شوند-   که این ویژگی، بطور خاص در الماس قوی است. [ یک واقعیت علمی یا تخیلی؟      معقولیت مفاهیم علمی تخیلی10].

در مطالعه همکارانه‌ی  نویسنده Rich Mildren  ، استادیار فیزیک در دانشگاه مک کواری در سیدنی، استرالیا، علوم زیستی بیان شده است که :" مشکل اساسی ، این است که مواد لیزر، بار حرارتی پسماند بسیار زیادی را  برای پراکنده می‌کنند"  .

همچنین در این مطالعه بیان شده است که " فن آوری‌هایی در جهت ایجاد  قدرت آستانه‌ی  کافی وجود دارند، اما افزایش حرارت موجب می‌شود که پرتو زبانه بکشد (شعله ور شود) که همین امر موجب میشود که قدرت (توان)ِ کافی به هدف نرسد".

Mildren   میگوید:  تحقیق در مورد مفاهیم لیزر تقویت شده، بدلیل افزایش تهدیدات در دنیای کنونی، شدیداً مهم شده است.

ارتش در سراسر جهان؛ به دنبال تولید لیزر با قدرت بالا به عنوان یک راه حل دفاعی ممکن است، چرا که می‌تواند از این فناوری، در موارد مختلفی از قبیل هواپیماهای بدون سرنشینِ کم هزینه  تا  فن‌آوری موشکی استفاده نماید.  ازمایش‌های اولیه بر روی لیزر الماس، در زمان‌های کوتاه، موفقیت امیز بوده اند، و محققان می‌گویند که به آزمایش ِ لیزر برای استفاده در دوره‌های طولانی مدت و توان بالا ادامه می‌دهند. بر طبق نظر Mildren،  وقتی این ازمایش‌ها به طور کامل عملیاتی شوند، لیزرِ تقویت شده می‌تواند هواپیماهای بدون سرنشین، موشک‌ها و دیگر اشیاء کوچک  را  غیر فعال نماید.

Mildren میگوید: "چنین لیزرهای دارای قدرت بالایی، به طور بالقوه برای مدیریت زباله‌های فضایی، برای استفاده بعنوان نیروی محرکه (پیشران) برای وسایل نقلیه فضاییِ کوچک و نیز برای گسیل نمودنِ توان به مکان‌های دور دست، مفید میباشند". اثبات مفهوم لیزر ، در مقاله منتشر شده به صورت انلاین در 30 مارس، در مجله لیزر و نظرات فوتونیک  منتشر شده است.

 

اختراع

بازدید 2189 بار
برای ارسال نظر وارد سایت شوید
م2
م2 (2)
م2 (3)
م2 (4)
م2 (5)
م2 (10)
«
»