پنج شنبه, 06 مهر 1396 ساعت 00:59

ثبت اختراع "پوست" مصنوعی باقابلیت کشسانی، حس را لامسه را برای ربات‌ها به ارمغان می‌آورد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  ثبت اختراع دست روباتیک با حسگرهای لاستیکی دارای قابلیت کشسانی ذاتی. اعتبار علمی: سونیجیانک یو

بر طبق یک مطالعه جدید، حسگرها و لوازم الکترونیکی لاستیکی که حتی درزمانی که تا حدود 50 درصد از طول خود کشیده می‌شود عمل می‌کنند، می‌توانند به‌عنوان پوست مصنوعی بر روی روبات‌ها عمل کنند. محققان گفتند که این موارد همچنین می‌توانند قابلیت سنجش حساسی را در طیف گسترده‌ای از دستگاه‌های الکترونیکی ارائه دهند.

به گفته محققان، مانند پوست انسان، این ماده قابلیت حس کردن کشیدگی، فشار و دما را داراست.

" سونیجیانک یو، استادیار رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه هوستون، اظهار داشت:" این‌یک قطعه لاستیکی است، اما عملکرد یک مدار و حسگر را ایفا می‌کند. " یو و گروه پژوهشی او، نوآوری خود را در مطالعه‌ای توصیف کرده‌اند که در 8 سپتامبر در شماره 39 مجله پیشرفت‌های علمی ژورنال ساینس منتشر شد. [ماشین‌آلات فوق هوشمند: 7 چشم‌اندازهای روباتیک]

یو بیان کرد که الکترونیک و حسگرهای لاستیکی، طیف گسترده‌ای از کاربردها، از ایمپلنت‌های زیست پزشکی در وسایل الکترونیکی پوشیدنی گرفته تا لباس دیجیتالی در دستکش‌های هوشمند جراحی را دربر می‌گیرد.

یو به خبرگزاری لایو ساینس گفت: ازآنجاکه این ماده نیمه‌رسانای لاستیکی در ابتدا در فرم مایع به‌کاربرده می‌شود، می‌توان آن را در داخل قالب‌ها ریخت و در مقیاس‌های بزرگ اندازه‌گیری کرد یا حتی مانند نوعی از جوهر مبتنی بر لاستیک استفاده کرد و به‌صورت سه‌بعدی در انواع مختلفی از اشیاء چاپ کرد.

یو گفت: یکی از برنامه‌های جالب‌تر برای خود روبات‌هاست. او گفت که انسان‌ها می‌خواهند قادر به همکاری تنگاتنگ با روبات‌ها باشند و با آن‌ها همزیستی داشته باشند. اما برای اینکه این امر به شیوه ایمنی محقق شود، خود ربات باید بتواند محیط اطراف خود را کاملاً درک کند و موردسنجش قرار دهد. یو بیان کرد که یک ربات - حتی شاید یک ربات نرم و قابل‌انعطاف، باپوستی که بتواند محیط اطراف خود را احساس کند_ می‌تواند در کنار انسان‌ها بدون آسیب‌رسانی به آن‌ها عمل کند.

در آزمایش‌های تجربی، یو و همکارانش با استفاده از پوست الکترونیکی اقدام به سنجش دقیق دمای آب گرم و سرد موجود در فنجان کردند و همچنین سیگنال‌های کامپیوتری ارسال‌شده به دست روباتیک را به حرکات انگشت ترجمه کردند که نشان‌دهنده الفبای زبان اشاره آمریکایی است.

نویسندگان این مطالعه اظهار داشتند که علم الکترونیک و ربات‌ها معمولاً با مواد نیمه‌هادی سفت و سختی که مدارات کامپیوتری آن‌ها را تشکیل می‌دهند محدود می‌شود. به همین ترتیب، اکثر دستگاه‌های الکترونیکی فاقد قابلیت کشسانی هستند.

 

اختراع

بازدید 2094 بار
برای ارسال نظر وارد سایت شوید
م2
م2 (2)
م2 (3)
م2 (4)
م2 (5)
م2 (10)
«
»