پنج شنبه, 13 شهریور 1393 ساعت 14:56

مایکروسافت از سامسونگ ادعای خسارت می کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مایکروسافت در دعوایی بر سر هزینه های ثبت اختراع سیستم عامل اندروید در حال شکایت از سامسونگ است. کمپانی مایکروسافت ادعا می کند که شرکت کره ای نتوانسته هزینه های استفاده از اختراعات مایکروسافت را طبق جدول زمانی بپردازد و به همین دلیل این شرکت در نیویورک دعوایی حقوقی را علیه همتای کره ای خود اقامه کرده است.

شرکت مایکروسافت در وبلاگی اعلام کرد که سامسونگ از تصدی مایکروسافت بر بخش تلفن همراه نوکیا به عنوان بهانه ای برای نقض قراردادش استفاده کرده است.

سامسونگ گفته است: «ما شکایت را جزء به جزء بررسی کرده و اقدامات مناسبی را در پاسخ اتخاذ خواهیم کرد.»

این مورد اولین باری است که مایکروسافت علیه سامسونگ اقدامی قانونی انجام می دهد. این دو شرکت به دلیل فروش رایانه های ویندوزی و تلفن های همراه دارای ویندوز فون توسط تولید کننده آسیایی، همکاری طولانی مدتی داشته اند.

 قرارداد نوکیا

اگرچه مایکروسافت بیشتر برای سیستم ویندوز خود مشهورست اما این شرکت ادعای مالکیت صدها حق ثبت اختراع مربوط به سیستم عامل اندروید شرکت گوگل را نیز دارد. این شرکت چندین تولید کننده دستگاه های دارای سیستم عامل اندروید را به دلیل حق الامتیازهای مربوطه تحت پیگرد قرار داده است و تا این تاریخ با بیش از 25 شرکت، از جمله HTC، Acer، ZTE و Nikon، قرارداد بسته است. شرکت سامسونگ در سپتامبر 2011 با درخواست های مایکروسافت موافقت کرد و سال بعد هزینه اولین سالش را پرداخت.

استیون الوپ

به نظر می رسد که تصدی مایکروسافت بر نوکیا این دعوای حقوقی را برانگیخته باشد. با این حال، نسخه ای سانسور شده از دادخواست های ارائه شده به دادگاه توسط وکیل شرکت مایکروسافت، که روی وبسایت خبری Geekwire نیز قرار داده شده، نشان می دهد که سامسونگ پس از آگاهی از قرارداد نوکیا در سپتامبر 2013، جلوی پرداخت دوم را گرفته است.

اگرچه مستندات حاکی از آنند که بعداً سامسونگ  هزینه را در نوامبر 2013 پرداخته است اما میکرسافت مدعیست که این شرکت کره ای همچنان باید مبلغی را بپردازد تا سود اضافه شده بابت دیرکرد پرداخت جبران شود.همچنین شرکت آمریکایی از این که سامسونگ حق دارد در آینده پرداختی انجام ندهد ناراضیست.

این شرکت همچنین شاکی از اینست که سامسونگ از مقامات رقابت های اقتصادی کره خواسته است مداخله کنند تا دیگر نیازی به پرداخت هزینه در آینده نباشد (که به گفته مایکروسافت این امر از حد اختیارات تنظیم کنندگان رقابت اقتصادی خارجست).

به علاوه، مستندات حکایت از این دارند که سامسونگ شرکت مایکروسافت را با ادعاهای نقض حق ثبت اختراع مربوط به تصدی این شرکت بر نوکیا، تهدید کرده است.

دیوید هاوارد، معاون رئیس بخش حقوقی مایکروسافت، در وبلاگ این شرکت نوشت: «مایکروسافت برای شراکت ما با سامسونگ ارزش و احترام قائل بوده و توقع دارد این همکاری ادامه یابد. ما صرفاً از دادگاه می خواهیم اختلاف نظرمان را حل کند و اطمینان داریم که قرارداد اجرا خواهد شد.» سامسونگ راجع به هیچ یک از ادعاهای مشخص شده بحث نکرده است.

مایکروسافت هیچ گاه فاش نکرده است که چه میزان درآمدی از حقوق ثبت اختراع اندروید عایدش شده است اما تحلیلگران برآورد کرده اند که این مقدار بین یک میلیارد دلار (595 میلیون پوند) تا 2 میلیارد دلار در سال است.

یکی از ناظران شرکت گفت که مایکروسافت تمایل خواهد داشت از سابقه ای که دیگر شرکت ها از آن برای لغو پرداخت هایشان استفاده می کنند، دوری کند.

ویندسر هولدن، مدیر تحقیقات سازمان تحقیق Juniper، گفت: «ترس از اینست که این پرونده حقوقی به جریان درآمدی تبدیل شود که بند آوردن آن دشوار خواهد بود.»

بازدید 2060 بار
برای ارسال نظر وارد سایت شوید
م2
م2 (2)
م2 (3)
م2 (4)
م2 (5)
م2 (10)
«
»